Zastupnik Zelenih u Europskom parlamentu Davor Škrlec danas je bio jedan od domaćina međunarodne konferencije posvećene održivom razvoju europskih otoka koja se održala u Bruxellesu. Povod je bilo svečano potpisivanje Deklaracije o pametnim otocima kojoj je do sada pristupilo više od 200 europskih otoka, od Baltika i Sjevernog mora do Mediterana. Svoj potpis na Deklaraciju stavili su i predstavnici hrvatskih otoka, izražavajući tako predanost izgradnji energetski učinkovitih, okolišno održivih i digitalno povezanih zajednica.
“Pristupanje Deklaraciji veliki je korak za hrvatske otoke na putu prema energetskoj tranziciji, korištenju pametnih tehnologija i obnovljivih izvora energije te borbi protiv iseljavanja. Deklaracija je ključan doprinos politikama Europske unije koja u sklopu zakonodavnog paketa Čista energija za sve Europljane priprema i posebnu inicijativu vezanu za energetsku tranziciju i održivi razvoj europskih otoka. S obzirom na malteško predsjedanje Europskom unijom, otocima se želi dati posebno mjesto kada je riječ i o borbi protiv klimatskih promjena. Otoci su bogatstvo svake države, a Hrvatska u tom smislu ima veliki potencijal. Važno je stoga da naše otoke učinimo primjerima dobrog upravljanja koje uključuje pametno gospodarenje otpadom, ekološku poljoprivredu i proizvodnju, razvoj održivog turizma i dobru povezanost tijekom cijele godine. Jedino tako možemo stvoriti nova radna mjesta i zaustaviti negativan trend iseljavanja. Izuzetno mi je drago što su to prepoznali mnogi gradovi i općine na našim otocima stavljajući danas svoj potpis na Deklaraciju.“ – izjavio je zastupnik Škrlec te pozvao i ostale da se priključe inicijativi.
Potpisnici Deklaracije o pametnim otocima iz Republike Hrvatske su: Grad Krk, Općina Baška, Općina Dobrinj, Općina Omišalj, Općina Punat, Općina Vrbnik, Grad Zadar (u ime otoka: Ist, Iž, Molat, Olib, Premuda, Rava, Silba), Općina Lopar, Grad Korčula, Općina Vela Luka, Općina Mljet, Općina Lastovo i udruga Buđenje s platformom Pokret otoka.
Inicijativu su također podržali: Primorsko-goranska županija, Regionalna energetska agencija Kvarner, Regionalna energetska agencija Sjever (REA Sjever), Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Međimurska energetska agencija (MENEA), Istarska Regionalna Energetska Agencija (IRENA) te brojni fakulteti i udruge civilnog društva.