Na inicijativu Kluba zastupnika Zelenih/ESS-a Konferencija predsjednika Europskog parlamenta* tijekom ovotjedne plenarne sjednice u Strasbourgu odobrila je zahtjev za osnivanjem posebnog odbora za analizu i procjenu postupka autorizacije pesticida u Europskoj uniji koji će se prvenstveno baviti nedavnim procesom odlučivanja o produljenju dozvole za glifosat na još pet godina.
Odluku o osnivanju posebnog odbora zastupnici će usvojiti na sljedećoj plenarnoj sjednici u veljači. Odbor će biti sastavljen od 30 članova i sastajat će se devet mjeseci. Konstituirajući sastanak očekuje se u ožujku 2018. godine. Zastupnik Zelenih/ESS-a Davor Škrlec smatra kako je ovo dobar početak da se svi postupci donošenja odluka o pesticidima u EU učine transparentnima i manje podložnima utjecaju agrokemijske industrije.
“Zahvaljujući napornom radu aktivista i nevladinih organizacija u protekle dvije godine, pitanje glifosata i drugih štetnih pesticida dovedeno je u središte političke rasprave. Zastupnici Zelenih/ESS-a će svojim radom u posebnom odboru istražiti i analizirati nedostatke u procesu koji je doveo do produljenja dozvole za glifosat u Europskoj uniji. Posebno ćemo se osvrnuti na istragu lošeg postupanja Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) i Europske agencije za kemikalije (ECHA) u procesu donošenja mišljenja o nekancerogenosti glifosata i sigurnosti njegova korištenja, kako bi u budućnosti osigurali transparentne i temeljite procjene temeljene na javno dostupnim znanstvenim studijama. Željeli bismo da europske agencije budu besprijekorne u svojim procjenama potencijalno opasnih tvari. Zaštita javnog zdravlja i okoliša mora imati prednost nad bilo kakvim drugim interesima i zahtijeva potpunu neovisnost znanstvenog rada.“ – rekao je zastupnik Davor Škrlec, koji je ujedno i član Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta.
*Konferencija predsjednika sastoji se od predsjednika Parlamenta i predsjednika klubova zastupnika, uključujući i predstavnika kluba nezavisnih zastupnika koji sudjeluje u radu, ali bez prava glasa. Odluke se donose dogovorom ili glasovanjem, s tim da najveću težinu ima glas predsjednika najvećih klubova.