Zastupnik Davor Škrlec kao član Intergrupe za dobrobit i zaštitu životinja u Europskom parlamentu posjetio je danas sklonište za napuštene pse Udruge Pobjede u Osijeku kako bi iskazao podršku postojanju no kill azila u Hrvatskoj. Sklonište za pse u Osijeku jedan je od samo šest no kill azila u Hrvatskoj (od ukupno 29 registriranih) koji ne usmrćuje životinje, već isključivo radi na njihovom udomljavanju. Podsjetimo, Zakon o zaštiti životinja koji je trenutno na snazi i dalje omogućava usmrćivanje životinja nakon 60 dana provedenih u skloništu unatoč višegodišnjem protivljenju javnosti.
“Tijekom siječnja moj ured proveo je on-line anketu u kojoj se više od 10 000 građana izjasnilo protiv usmrćivanja zdravih pasa i mačaka nakon što prođe 60 dana od njihovog boravka u azilu. Također sam uputio i pismo ministru Tolušiću u kojem sam tražio da se sporna odredba, koja već godinama izaziva zgražanje javnosti, ukloni iz novog Zakona o zaštiti životinja jer građani u Hrvatskoj ne žele da njihov novac odlazi na ubijanje životinja, već na zbrinjavanje i udomljavanje. No kill skloništa troše dobivena sredstva razumno, zbrinjavaju i udomljavaju znatno veći broj životinja za puno manje uloženih financijskih sredstva. Najvažnije je da skloništa budu neprofitna, čime će zaposlenici biti motivirani provoditi Zakon, a ne čekati određeni broj dana kako bi ih mogli usmrtiti. Usmjeravanje na kontrolu mikročipiranja, programe kastracije, sustavno oglašavanje životinja i edukaciju može uroditi financijskom uštedom, a racionalnijim trošenjem novaca spriječit će se uzrok problema umjesto rješavanja posljedica. Time se postiže i smisao Zakona o zaštiti životinja, a to je štititi životinje, a ne propisima olakšati i opravdati njihovo ubijanje. Sva skloništa u Hrvatskoj trebala bi stoga biti no kill skloništa.” – poručuje Škrlec.
Ovom prilikom zastupnik Škrlec donirao je hranu za pse i sredstva potrebna za cijepljenje štićenika osječkog azila. Očekuje se kako će prijedlog novog Zakona o zaštiti životinja, kojim se ukida sporna odredba o usmrćivanju životinja, ući u daljnju proceduru i naći se na glasovanju u Vladi i Saboru već tijekom ovog mjeseca.